Ile wytrzymuje akumulator żelowy i jak przedłużyć jego żywotność?

Akumulatory żelowe są bardziej przyjazne dla środowiska i samych użytkowników niż te z płynnym elektrolitem. Warto je wybrać również ze względu na łatwą obsługę i wysokie parametry pracy. Jak długo możesz cieszyć się tymi zaletami? Sprawdź, jaka jest żywotność akumulatorów żelowych i od czego zależy.

Akumulatory żelowe trwalsze od tradycyjnych. Dlaczego?

Nawet 2- lub 3-krotnie dłuższa żywotność akumulatorów żelowych w porównaniu z tradycyjnymi wynika z ich budowy i technologii produkcji. A dokładniej – z formy elektrolitu. Zarówno w akumulatorach tradycyjnych, jak i żelowych, wykorzystuje się ten sam rodzaj: kwasowo-ołowiowy. W drugim przypadku jednak ma on formę żelu, a nie płynu.

Właśnie to wpływa korzystnie na jego żywotność – dość gęsty żel sprawia, że akumulator jest szczelny, niezależnie od warunków, w jakich pracuje. W wyniku innych niż w przypadku elektrolitu płynnego procesów technologicznych z akumulatora nie ubywa wody i nie trzeba jej uzupełniać. Dzięki temu akumulatory żelowe pracują sprawnie i wydajnie przez cały okres eksploatacji.

Żywotność akumulatora żelowego – lata działania a cykle ładowania i rozładowania

To, jaka jest żywotność akumulatora żelowego, zależy w dużej mierze od parametrów konkretnego urządzenia. W niektórych przypadkach jest to nawet 20 lat, jako standard można natomiast przyjąć 5-10 lat. To znacznie dłużej niż przewidywana żywotność akumulatorów z płynnym elektrolitem, wynosząca do 5 lat.

W ocenianiu trwałości akumulatora żelowego trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr, bardziej miarodajny niż żywotność podawana w latach. To liczba cykli ładowania i rozładowania. Im częściej korzysta się z akumulatora, tym częściej ulega głębokiemu rozładowaniu i trzeba go ładować ponownie – właśnie tym, w uproszczeniu, jest pojedynczy cykl.

Przeczytaj także:  Jak technologia CAD/CAM może zwiększyć konkurencyjność Twojej firmy?

Jak cykle ładowania i rozładowania przekładają się na lata żywotności? Wszystko zależy od sposobu i częstotliwości korzystania z akumulatora. Warto jednak wiedzieć, że producenci akumulatorów żelowych deklarują zwykle wyższą liczbę przewidywanych cykli niż producenci akumulatorów AGM, a tym bardziej tradycyjnych kwasowo-ołowiowych. Ta liczba waha się od kilkuset do nawet około 5 tysięcy.

Chcesz poznać więcej zalet i zastosowań akumulatorów żelowych? Sprawdź: https://wamtechnik.pl/produkty/akumulatory-kwasowo-olowiowe-wamtechnik/akumulatory-kwasowo-olowiowe-vrla-zelowe/.

Co zrobić, by akumulator żelowy działał jak najdłużej?

Deklarowana przez producenta żywotność nie oznacza wcale, że po upłynięciu danego okresu akumulator przestanie działać. Może nadal pełnić swoją funkcję, ale z czasem wydajność ładowania i pojemność ogniw może spadać. Proces ten będzie postępował wolniej, jeśli akumulator będzie użytkowany i przechowywany we właściwy sposób.

Co jest najważniejsze, gdy chcesz zapewnić akumulatorowi żelowemu jak najdłuższą żywotność?

  • Unikanie przeładowania – akumulator powinno się ładować prądem o odpowiednich parametrach – jeśli będą zbyt wysokie, w urządzeniu mogą wytwarzać się gazy zwiększające ciśnienie i temperaturę (a to prowadzi do odparowywania wody).
  • Unikanie ładowania prądem o zbyt niskim napięciu. Częste popełnianie tego błędu może sprawić, że pojemność akumulatora spadnie.
  • Używanie odpowiedniego prostownika, przeznaczonego do akumulatorów żelowych. Popularne prostowniki, które wykorzystuje się przy akumulatorach z elektrolitem w płynie, niestety się tu nie sprawdzą.
  • Korzystanie z akumulatora i przechowywanie go we właściwych warunkach. Akumulatory żelowe mogą pracować w dość dużym zakresie temperatur – najbardziej wydajne są przy 20-25 stopniach. Szkodzą im za to znaczne wahania. Unikaj ich zarówno podczas pracy urządzenia, jak i w miejscach, gdzie jest przechowywane.

Zasady wpływające na żywotność akumulatorów żelowych nie są skomplikowane. Warto ich przestrzegać – wówczas będziesz dłużej korzystać z zalet tych urządzeń: bezpiecznej, bezobsługowej pracy, wydajności, odporności na głębokie rozładowanie.

Art. Partnera: WAMTECHNIK

Źródło grafiki: Freepik

Podobne wpisy