Jak rozwiązać najczęstsze problemy z drukarkami 3D?
Drukowanie 3D, choć niezwykle popularne, może sprawić wiele problemów osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z tą technologią. Sprawdźmy, jakie są najczęściej spotykane problemy z drukarką 3D i jak im zaradzić.
Przegrzanie materiału drukarki 3D
Drukarka 3D przegrzewa drukowany materiał? Najpewniej efekt takiego zaniedbania wyjdzie na jaw podczas wstępnych oględzin naszego drukowanego obiektu, który będzie pofalowany, a w skrajnych przypadkach poważnie zdeformowany. Powód przegrzania materiału podczas procesu druku jest bardzo prosty – zbyt wysoka temperatura pracy drukarki. W jaki sposób warto rozwiązać ten powszechnie występujący problem początkującego?
Przede wszystkim zweryfikować rodzaj wykorzystywanego materiału. Każdorazowo powinniśmy sprawdzić, jaka temperatura będzie najlepsza dla konkretnego materiału i restrykcyjnie stosować się do tych zasad. Najczęściej obniżenie temperatury o kilka lub kilkanaście stopni zapewni wyraźną różnicę w jakości wydrukowanego obiektu, szczególnie gdy jest on relatywnie mały.
Wysokiej jakości drukarki, takie jak drukarka Prusa Core One posiada zamkniętą komorę druku i aktywny moduł regulacji temperatury, wspierany przez wydajny układ chłodzenia systemu. To pozwoli nam wykonywać efektywny druk modeli 3D już od pierwszych chwil obsługi z drukarką.
Podwijanie druku w drukarce 3D
Podwijanie się warstwy wydruku w obiektach 3D to kolejny szeroko omawiany problem, który w łatwy sposób wyeliminujemy, nawet gdy z drukarkami 3D nie mieliśmy dotychczas zbyt wiele do czynienia. Z czego wynika podwijanie się druku? Z wykorzystania materiałów o większej kurczliwości. I ponownie – przed rozpoczęciem druku warto szczegółowo zapoznać się z charakterystyką produktu, co pozwoli w precyzyjnym dopasowaniu parametrów drukarki, aby osiągnąć najlepszy efekt.
Jeśli zaobserwowaliśmy podwijanie druku, warto zniwelować problem poprzez zwiększenie temperatury stołu roboczego. Jeśli podczas druku korzystamy z modułu dodatkowego nadmuchu, ten powinien być wyłączony. Warto również zweryfikować ustawienia Raft lub Brim, które występują w większości nowych drukarek 3D. Dzięki poprawnemu skonfigurowaniu tych opcji obiekt drukowany będzie przez cały proces utrzymywany w odpowiednim miejscu na płaszczyźnie roboczej drukarki.
Brak przepływu filamentu w drukarce
Niedostateczny przepływ materiału w drukarce, zwany także brakiem ekstruzji spowodowany jest najczęściej zapchaną dyszą głowicy drukującej. To standardowy problem, który dotyczy zarówno początkujących sympatyków druku 3D, jak i wieloletnich użytkowników tych urządzeń. Zablokowanie ekstruzji w praktyce może wydarzyć się w każdym momencie, jednak praktyka pokazuje, że źródłem zablokowania dyszy jest regularna eksploatacja drukarki.
W celu zaradzenia tym małym przeciwnością powinniśmy każdorazowo przed przystąpieniem do druku zadbać o czystość dyszy, a także regularnie stosować czyścik filamentu przed wejściem do głowicy. Pamiętajmy również stosować odpowiedni filament wysokiej jakości, który zmniejszy ryzyko zapchania dyszy.
Art. Sponsorowany
Źródło grafiki: Pixabay