Jak wybrać rękawice ochronne?

Rękawice robocze są elementem decydującym o zapewnieniu bezpieczeństwa. Dobór rękawic powinien być podyktowany rodzajem wykonywanych czynności. Doskonale chronią przed różnymi groźnymi czynnikami, które mogłyby nieodwracalnie uszkodzić dłonie. Ich zakup znajduje się w gestii pracodawcy, a z kolei pracownik zobowiązany jest do ich właściwego stosowania w czasie pracy. Przedstawiamy, dlaczego rękawice ochronne są niezbędne, a także jak wybrać odpowiednie.

Rękawice ochronne – niezastąpione wsparcie dla bezpieczeństwa w pracy

Wyposażenie pracownika w dobrej jakości rękawice ochronne jest niezbędne dla zapewnienia ochrony w czasie pracy. Wynika to bezpośrednio z zapisów znajdujących się w Kodeksie Pracy. Wśród środków ochrony osobistej znajdują się rękawice, zabezpieczające przed zagrożeniami mechanicznymi, chemikaliami, a także ekstremalnymi temperaturami. Potwierdzeniem ich właściwości jest certyfikat informujący o spełnieniu określonej normy. Dopasowanie właściwych rękawic pozwala na uzyskanie bariery pomiędzy dłońmi a obrabianym elementem czy urządzeniem. Do ich wykonania wykorzystywane są specjalistyczne materiały, np. włókna techniczne, włókna szklane czy kevlar.

Jak wybrać odpowiednie rękawice ochronne? Poradnik dla pracowników i pracodawców

Rodzaj stosowanych rękawic musi być zawsze adekwatny do wykonywanych czynności. Nie istnieją uniwersalne rękawice ochronne. Przypadkowy dobór może być porównywalny do braku jakiejkolwiek ochrony, a dodatkowo narazić pracownika na realne zagrożenie. Najlepszym rozwiązaniem jest dobór rękawic w odniesieniu do zawodu:

  • Budownictwo – posiada wysokie zagrożenie mechanicznych urazów dłoni, dlatego dobrze sprawdzają się rękawice robocze skórzane lub antyprzecięciowe,
  • Przemysł elektroniczny – pracownicy każdego dnia mogą być narażeni na ryzyko przepięć, więc polecane są rękawice antystatyczne lub elektroizolacyjne.
  • Mechanika – występuje ryzyko kontaktu z chemikaliami oraz zagrożenie przecięcia dłoni, dlatego rękawice muszą chronić przed tymi czynnikami.
Przeczytaj także:  Maszyna do pakowania próżniowego – szybkie i efektywne pakowanie

Ponadto rękawice klasyfikowane są na trzy kategorie, które odzwierciedlają potencjalne zagrożenia w miejscu pracy:

  • kategoria I – niskie ryzyko. Chronią przed zabrudzeniem, uszkodzeniami naskórka, słabymi środkami chemicznymi i zabezpieczają przy kontakcie z temperaturą do 50°C.
  • kategoria II – średnie ryzyko. Chronią przed przecięciami, przedarciami, ścieraniem, wysokimi i niskimi temperaturami. Są to rękawice powlekane i skórzane z właściwymi piktogramami i certyfikatami.
  • kategoria III – wysokie ryzyko. Zabezpieczają przed poważnymi uszkodzeniami, dlatego muszą mieć atesty i certyfikaty.

Przewodnik po różnych typach rękawic ochronnych z uwzględnieniem materiałów, poziomu ochrony i zastosowań. Artykuł skupia się na praktycznych wskazówkach dotyczących wyboru rękawic odpowiednich do określonych warunków pracy i zagrożeń. Dodatkowo porusza kwestię certyfikatów i norm, jakie powinny spełniać rękawice ochronne.

Rękawice ochronne antyprzecięciowe

Największą ochronę dłoni przed przebiciem lub przecięciem zapewniają rękawice ochronne antyprzecięciowe. Zabezpieczają ciało przed bezpośrednim kontaktem z ostrym narzędziem lub szkłem. Obecność elastycznego ściągacza w nadgarstku pozwala na indywidualne dopasowanie. W rezultacie pozwalają uzyskać komfort i ochronę pracy. Przed przecięciami doskonale chronią rękawice wykonane z włókna szklanego, kevlaru, przędzy UHMWPE (dyneema), HDPE (polietylen) czy metalu (stal nierdzewna). Dodatkowym ich uzupełnieniem powszechnie stosowanym są zarękawki antyprzecięciowe, które chronią również przedramię operatora jak i spodnie antyprzecięciowe, jeżeli wymaga tego specyfikacja pracy.

Art. Sponsorowany

Podobne wpisy