Obróbka laserowa metali – CO2 czy FIBER?

Lasery są coraz częściej stosowane w przemyśle, między innymi do obróbki materiałów, w tym metali. Ich wykorzystanie przekłada się bowiem na znakomitą precyzję oraz wydajność. Dostępne są również różne technologie, takie jak laser CO2 i FIBER. Czym się one różnią?

Usługi cięcia laserem są bardzo powszechne przy obróbce materiałów, w tym metali. Wynika to z ich skuteczności, wydajności i wysokiego poziomu precyzji. W zależności od obranianych materiałów, wybrać można technologię CO2 lub FIBER. 

Laser CO2 czy FIBER? Do jakich materiałów?

Każda z metod laserowego cięcia materiałów cechuje się bardzo wysoką precyzją oraz szerokim zastosowaniem w przemyśle. Technologia bazująca na wykorzystaniu lasera CO2 idealnie sprawdza się w zakresie skutecznego przetwarzania różnych typów materiałów, w szczególności stali oraz stopów metali. Dlatego bardzo często stosowana jest do obróbki stali nierdzewnej, stali czarnej i aluminium.

Z kolei szybko się rozwijająca technologia światłowodowa FIBER zyskuje popularność zwłaszcza w zakresie obrabiania blach, a także materiałów o wysokiej refleksyjności, takich jak miedź czy mosiądz. Metoda ta polega na generowaniu wiązki laserowej, która przesyłana jest do głowicy za pośrednictwem światłowodu. Rozwiązanie takie pozwala na znaczną redukcję kosztów przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności maszyny. Skutkuje to tym, że laser FIBER umożliwia obróbkę materiałów w zakresie zbliżonym do lasera CO2, lecz jego wydajność jest zdecydowanie wyższa.

Technologia FIBER pozwala osiągnąć prędkości cięcia cienki blach wielokrotnie przewyższające te, jakie dostępne są w systemach opartych na laserach CO2. Wynika to z większej gęstości energii, jak również specyficznej struktury wiązki laserowej.

Każda z tych technologii znajduje zatem swoje zastosowanie, w zależności od obranianych materiałów.

Usługi cięcia laserem – ekologia i atrakcyjne ceny

Jedną z głównych zalet usług cięcia laserem stanowi to, że koszta eksploatacji urządzeń laserowych nie uległy zmianie w ostatnich latach, choć ich konstrukcja staje się coraz bardziej zaawansowana. Sprawia to, że ceny laserowej obróbki metali pozostają atrakcyjne.

Przeczytaj także:  Automatyzacja produkcji przemysłowej – rewolucja w efektywności

Rozwój technologiczny umożliwił przy tym wprowadzenie generatorów wykorzystujących światłowody i diody. Stało się to możliwe dzięki ograniczeniu zapotrzebowania na gazy rezonatorowe, rezygnacji z luster do kierowania wiązki oraz zmniejszeniu zużycia energii – wszystko to przełożyło się na większą przyjazność dla środowiska naturalnego

Usługi cięcia laserem są więc godne polecenia z wielu powodów.

Art. Sponsorowany

Źródło grafiki: Adobe Stock (dostarczone przez reklamodawcę)

Podobne wpisy