Porównanie napędów do bram przesuwnych i skrzydłowych

Wybierasz bramę i nie wiesz jaki napęd będzie do niej pasował? Zdaje się na specjalistów, ale zanim to zrobisz, przeczytaj na co zwrócić uwagę decydując się na napęd do bram przesuwnych i skrzydłowych.

Napęd do bramy – czym jest i jak działa?

Napęd do bramy to, najprościej rzecz ujmując, urządzenie, które zasila bramę i pozwala na jej automatyczne otwieranie. Niezbędne w tym wypadku jest doprowadzenie zasilania do napędu, ale nie zawsze musi to być przewód. Obecne systemy napędów bram radzą sobie świetnie także z akumulatorem żelowym i niewielką baterią słoneczną, które poradzą sobie w przypadku domowych bram i stosunkowo niskiej częstotliwości otwierania (przy budynkach wielorodzinnych i osiedlach bloków takie rozwiązanie może być skazane na porażkę). Bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest na pewno automat do bramy zasilany przy pomocy przewodu podpiętego do sieci elektrycznej.

O czym pamiętać wybierając napęd do bramy?

Aby wybrać idealny napęd do bramy, trzeba rozpatrzyć szereg czynników. Ważne jest przede wszystkim to, jak często brama będzie używana – inne dobowe średnie ilości otwierania i zamykania ma brama w domu jednorodzinnym gdzie domownicy wyjeżdżają do pracy i do sklepu, a inne w budynkach wielorodzinnych, blokach, gdzie takich dobowych wjazdów i wyjazdów może być nawet kilkaset. 

Druga sprawa to wymiary i waga bramy. Dostosowanie napędu do wielkości i ciężaru skrzydeł, które mają być otwierane, to klucz do poprawnego i skutecznego działania napędu.Trzeba też zwrócić uwagę na doprowadzenie zasilania do bramy.

Wielu klientów Elektrobim zwraca uwagę również na funkcje dodatkowe bramy, takie jak autozamykanie, miękki start i stop zwiększające żywotność części mechanicznych, zabezpieczenie przeciw-przeciążeniowe, wyjście awaryjne i ręczne otwieranie bramy w przypadku braku prądu, uruchamianie bramy zdalnie czy tzw. funkcja furtki, czyli otwieranie tylko jednego skrzydła bramy.

Przeczytaj także:  Strategiczne korzyści regularnego serwisu Chillerów: Niezawodność i oszczędność

Ponadto warto sprawdzić takie kwestie jak gwarancja i możliwości autoryzowanego serwisu. Przydaje się też wsparcie techniczne. Wielu klientów ceni Elektrobim za komunikatywną i kompetentną obsługę, fachowe doradztwo i w razie potrzeby części zamienne.

Napęd do bramy przesuwnej i skrzydłowej – porównanie 

Zanim wybierzesz odpowiedni napęd do bramy przesuwnej lub skrzydłowej, warto zwrócić uwagę na różnice między tymi bramami. Brama przesuwna porusza się wzdłuż ogrodzenia, płotu lub ściany, co jest rozwiązaniem idealnym jeśli przed bramą nie ma za dużo miejsca, ale działka jest na tyle duża (długa), że brama chowająca się w tej samej osi co ogrodzenie, taki wybór to dobra opcja. Jeśli jednak masz wąską, ale głęboką działkę i masz sporo przestrzeni przed domem, wybierz bramę skrzydłową, która może otwierać się np. na stronę podjazdu przed domem, nie niszcząc przy tym roślin posadzonych przy wjeździe na posesję.

Ponieważ obie te bramy różnią się między sobą, różne są też napędy, jakie mogą je obsłużyć. 

W przypadku bramy skrzydłowej najważniejsze jest dobranie odpowiedniej długości wysuwu oraz odległości mocowania zawiasu pomiędzy skrzydłem bramy a słupkiem. W grę mogą bowiem wchodzić przeciążenia od silnego wiatru i niewystarczającej przewiewności bramy. Automat do bramy dwuskrzydłowej musi więc mieć zdolność utrzymania stabilnego nawet dużych i ciężkich płacht.

Z kolei brama przesuwna to głównie listwa przymocowana do podłoża i skrzydło poruszające się dzięki napędom prostym w montażu i użyciu. Automatyka zapewnia bezawaryjne działanie i długotrwałe użytkowanie. Napędy do bramy przesuwnej potrafią otwierać skrzydła ważące nie tylko np. 500kg, ale nawet 2000 kg. Nie ma już tak naprawdę ograniczeń jeśli chodzi o wybór napędu do bramy.

Art. Partnera: ELEKTROBIM

Źródło grafiki: Deposit Photos

Podobne wpisy