Prawidłowe ciśnienie w instalacji CO a jej spadki lub gwałtowne wzrosty
Prawidłowe ciśnienie w instalacji CO to klucz do jej sprawnego działania. Zarówno jego nagły spadek, jak i gwałtowny wzrost mogą świadczyć o problemach dotyczących urządzenia grzewczego oraz współpracującej z nim instalacji. Jakie mogą być przyczyny nieprawidłowości i jak zabezpieczyć się przed ich powrotem?
Ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania w układzie zamkniętym
W większości domów prawidłowe ciśnienie instalacji CO w układzie zamkniętym mieści się w zakresie od 1,2 do 1,8 bara w stanie spoczynku. Podgrzewanie wody powoduje wzrost jej objętości, a co za tym idzie – przyrost ciśnienia w zamkniętej przestrzeni, którą stanowi instalacja CO.
Z tego powodu układy te zabezpieczone są obowiązkowym zaworem bezpieczeństwa, który podczas normalnej pracy pozostaje zamknięty, a otwiera się przy odpowiednio wysokim wzroście ciśnienia, powodując wypływ wody. Ponadto oprócz zaworu stosuje się również membranowe naczynia wzbiorcze, które kompensują wzrost objętości czynnika grzewczego, zapobiegając wahaniom ciśnienia i utracie wody poprzez zawór.
Za duże ciśnienie w instalacji CO – możliwe przyczyny znacznych skoków wartości
Za zbyt dużym ciśnieniem w instalacji CO mogą stać następujące przyczyny:
- nieprawidłowe ciśnienie wstępne poduszki gazowej w naczyniu wzbiorczym – zbyt duże ciśnienie będzie skutkować niemożnością kompensacji zwiększonej objętości wody z instalacji CO, a zbyt małe – dużymi skokami ciśnienia i zadziałaniem zaworu bezpieczeństwa,
- uszkodzona membrana w naczyniu wzbiorczym – zwykle objawem jest woda wypływająca z jego wentyla po uprzednim wciśnięciu zaworu Schradera,
- błędny dobór naczynia, zbyt mała pojemność,
- zbyt duża ilość wody dopuszczona do układu – nadmiar należy spuścić poprzez zawór spustowy instalacji lub urządzenia grzewczego,
- perforacja wężownicy zasobnika CWU lub płytowego wymiennika ciepła w kotłach dwufunkcyjnych – perforacja wskutek korozji sprawia, że ciśnienie instalacji wodnej o wartości np. 3,5 bara pojawia się w układzie grzewczym i powoduje zadziałanie zaworu bezpieczeństwa.
Spadek ciśnienia w instalacji CO w układzie zamkniętym – możliwe przyczyny
Z kolei zbyt niskie ciśnienie w instalacji ogrzewania może być spowodowane przez następujące problemy:
- wspomniane wcześniej nieprawidłowości w działaniu naczynia wzbiorczego (wskutek aktywacji zaworu bezpieczeństwa),
- nieszczelności – po stronie zarówno instalacji, jak i urządzenia grzewczego – przy czym brak widocznych wycieków nie musi oznaczać, że takowe nie występują (niewielkie trudno jest dostrzec, ponieważ woda szybko odparowuje),
- niezakończony proces odpowietrzania nowej instalacji lub takiej, w której dokonano jakiejś interwencji, np. wymiany grzejnika.
Właściwy serwis to podstawa do zapewnienia prawidłowego ciśnienia w instalacji CO
Zgodnie ze starą maksymą: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Weryfikacja stanu zaworu bezpieczeństwa oraz naczynia wybiorczego to podstawowe czynności serwisowe podczas każdego przeglądu. Kontrola ciśnienia poduszki gazowej w naczyniu powinna zawsze się odbywać po uprzednim spuszczeniu wody w części instalacji, która oddziałuje na naczynie. Ciśnienie wstępne poduszki w uproszczeniu można wyznaczyć za pomocą poniższego wzoru:
P0 = Pst + 0,3 bara
P0 = ciśnienie wstępne [bar]
Pst = ciśnienie hydrostatyczne [bar] – ciśnienie słupa wody mierzone od najwyższego punktu instalacji do miejsca przyłączenia naczynia
Niezależnie od wyniku obliczeń, nastawione ciśnienie poduszki gazowej nie powinno być mniejsze niż 0,75 bara.
A do jakiej wartości ciśnienia należy dopuścić wody w instalacji? W tym miejscu z pomocą przychodzi kolejny wzór, uwzględniający obliczoną uprzednio wartość:
Pi = P0 + 0,5 bara
Pi = ciśnienia napełniania [bar]
Jeśli interesuje Cię tematyka ciśnienia w układzie CO oraz porady dotyczące domowych instalacji, koniecznie zajrzyj na stronę internetową marki Vaillant i dowiedz się więcej!
Art. Partnera: Vaillant
Źródło grafiki: Materiał partnera