Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT): niezbędny element w procesie automatyzacji przemysłu

Trwająca czwarta rewolucja przemysłowa jest najszybszą i najbardziej spektakularną w historii. Kładzie akcent na wykorzystanie i przetwarzanie danych pochodzących z poszczególnych procesów produkcyjnych, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w zakładzie, ustabilizowanie jakości oraz ograniczenie zużycia energii i tym samym emisyjności przemysłu. Nie byłoby możliwe bez wykorzystania przemysłowego Internetu Rzeczy, który odgrywa wręcz fundamentalną rolę w tej transformacji. Dzięki IIoT (Industrial Internet of Things) przedsiębiorstwa mogą w pełni wykorzystać potencjał automatyzacji, analizy danych oraz integracji systemów.

Czym właściwie jest przemysłowy Internet Rzeczy?

Termin IIoT odnosi się do zbioru urządzeń połączonych w ramach jednej sieci, które dzięki temu mogą się między sobą komunikować. Ich pracą zarządza centralny system, który na bieżąco, błyskawicznie przesyła dane niezbędne do kontrolowania operacji w czasie rzeczywistym.

Internet Rzeczy to bardzo obszerny termin, który może nabierać nieco innego znaczenia w zależności od kontekstu, czyli fragmentu rzeczywistości, w którym go wykorzystujemy: czy to w IT, w sektorze motoryzacyjnym, w medycynie, biotechnologii czy wreszcie w przemyśle.

Przemysłowy IoT (IIoT) polega na wykorzystaniu czujników do zbierania danych oraz oprogramowania do ich analizowania w celu poprawy efektywności i wydajności procesów produkcyjnych. Integracja systemów IIoT z istniejącą infrastrukturą zakładową pozwala m.in. na śledzenie, monitorowanie i automatyzowanie w zasadzie każdego etapu procesu produkcyjnego.

Przyjrzyjmy się zatem praktycznemu wykorzystaniu IIoT we współczesnym przemyśle.

Jak przemysłowy Internet Rzeczy wspiera przedsiębiorstwa produkcyjne (i nie tylko)?

Przemysłowy IoT znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym w kluczowych sektorach, takich jak motoryzacja, produkcja spożywcza, logistyka, a nawet przemysł energetyczny czy farmaceutyczny.

Podstawową funkcją IIoT jest umożliwienie monitorowania pracy maszyn i urządzeń oraz innych procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Czujniki zamontowane na różnych elementach linii produkcyjnych rejestrują poszczególne dane, od temperatury, przez ciśnienie, aż po zużycie energii, a zebrane przez nie informacje są przekazywane do centralnych systemów zarządzania, gdzie są natychmiast analizowane. Pozwala to na błyskawiczne podjęcie reakcji w przypadku awarii czy wystąpienia jakiejkolwiek anomalii.

Przeczytaj także:  Najczęstsze błędy podczas spawania elektrodą otuloną

Bardzo ważnym zastosowaniem przemysłowego Internetu Rzeczy jest tzw. konserwacja predykcyjna. Szczegółowe informacje o stanie i parametrach pracy maszyn pozwalają algorytmom przewidywać ryzyko awarii jeszcze przed jej wystąpieniem. To z kolei umożliwia odpowiednio wczesne przeprowadzenie konserwacji i tym samym uniknięcie długotrwałego i kosztownego przestoju.

Przemysłowy IoT umożliwia również optymalizację procesów produkcyjnych, co jest wręcz kluczowym celem wdrożenia tej technologii w zakładzie. IIoT pozwala na zbieranie i analizowanie danych dotyczących wydajności maszyn, zużycia surowców czy jakości wyrobów końcowych, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą na bieżąco dostosowywać parametry produkcji w celu zwiększenia efektywności czy obniżenia kosztów.

Dane zebrane i przeanalizowane dzięki IIoT umożliwiają wprowadzanie automatycznych korekt i stałe kontrolowanie jakości produkcji, przy jednoczesnym zmniejszeniu odpadów. To niebagatelna korzyść z wdrożenia tej technologii w każdym zakładzie produkcyjnym.

Przemysłowy Internet Rzeczy daje przedsiębiorstwom realną przewagę konkurencyjną, pozwalając lepiej zrozumieć własne procesy produkcyjne, zidentyfikować tzw. wąskie gardła, przewidywać awarie i zapobiegać przestojom. Tych możliwości będzie coraz więcej, również dzięki ciągłemu rozwojowi uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, upowszechnieniu wykorzystania technologii blockchain czy przyspieszeniu Internetu za sprawą 5G.

Dowiedz się więcej o przemysłowym Internecie Rzeczy

W tym artykule jedynie zasygnalizowaliśmy, czym jest IIoT i pobieżnie omówiliśmy jego zastosowanie we współczesnym przemyśle. Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w rozwiązania z zakresu przemysłowego Internetu Rzeczy, warto zgłębić ten temat i wysłuchać ekspertów specjalizujących się w tej dziedzinie.

Zachęcamy do zapoznania się z webcastem opracowanym przez ekspertów RAControls, którzy w zrozumiały sposób przybliżają istotę IIoT, omawiają jego praktyczne zastosowanie oraz prezentują najlepsze sposoby integracji przemysłowego Internetu Rzeczy z istniejącą infrastrukturą.

Webcast został udostępniony zupełnie za darmo. Jego przesłuchanie to doskonała okazja do tego, aby pozyskać wartościową wiedzę bezpośrednio od specjalistów i praktyków nowoczesnych technologii w przemyśle.

Webcast można znaleźć na stronie internetowej racontrols.pl lub bezpośrednio na platformie YouTube pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=jzNpI2ONi0Q.

Art. Sponsorowany

Podobne wpisy