System APS: definicja, funkcje, korzyści

Solidne plany i harmonogramy produkcji pomagają firmom produkcyjnym osiągać wyznaczone cele. W przygotowaniu profesjonalnego scenariusza procesu wytwórczego sprawdza się system APS. Czym jest? Jakie ma funkcje? Jakie korzyści zapewnia? Dowiesz się z artykułu.

Czym jest system APS?

System APS (Advanced Planning and Scheduling) wspiera proces planowania i harmonogramowania produkcji. Narzędzie uwzględnia aktualną dostępność surowców, zasobów oraz maszyn. Ponadto oblicza ilość materiałów potrzebnych do realizacji produkcji.

Historia systemów APS sięga lat 90. XX wieku. Wówczas to eksperci z branży produkcyjnej postanowili opracować rozwiązanie informatyczne przeznaczone do planowania i harmonogramowania produkcji. Choć w tamtym czasie na rynku funkcjonowały narzędzia do zarządzania produkcją, np. system MRP II, to służyły one głównie do optymalizacji zasobów. APS miały załatać tę lukę, udostępniając firmom funkcję precyzyjnego planowanie procesu wytwórczego i możliwość szybkiego dostosowywania się do dynamicznych zmian na rynku.

Kluczowe funkcje systemu APS

Oprogramowanie APS umożliwia tworzenie precyzyjnych planów i harmonogramów produkcji w kilka sekund. Co istotne, podczas procesu APS identyfikuje wąskie gardła. Dzięki temu dostarcza planistom produkcyjnym skutecznego planu pozbawionego zbędnych przestojów.

W systemie APS można tworzyć wyczerpujące wizualizacje przebiegu produkcji dostępne dla wszystkich osób zaangażowanych w proces. Poszczególni członkowie zespołu mogą jednocześnie modyfikować wynik harmonogramowania. Ponieważ wizualizacja ma formę wykresu Gantt’a, to edycja jest intuicyjna i pozwala na dynamiczne dostosowywanie założeń produkcji do zmieniających się warunków w otoczeniu rynkowym.

Ponadto systemy APS mogą współpracować z ERP (Enterprise Resource Planning), MES (Manufacturing Execution System) czy SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition). Taka integracja umożliwia im pobieranie i przetwarzanie danych z różnych źródeł w czasie rzeczywistym.

Przeczytaj także:  Produkcja metalowa: zakres usług i systemy zarządzania w Przemyśle

Warto również podkreślić, że dzięki zaawansowanym algorytmom, system APS prognozuje zapotrzebowanie materiałowe na podstawie utworzonego wcześniej harmonogramu.

Ułatwia to utrzymywanie zbilansowanego poziomu zapasów i tym samym minimalizuje ryzyko kumulacji nadwyżek.

Korzyści z wdrożenia systemu APS

Ponieważ system APS dopuszcza modyfikowanie utworzonych harmonogramów, to umożliwia firmom szybką adaptację do aktualnej sytuacji panującej na rynku.

Kolejną istotną korzyścią jest wzrost wydajności operacyjnej. System APS tworzy harmonogram produkcji, uwzględniając zdolności wytwórcze danej firmy, w tym zasoby. Analizuje m.in. kompetencje i dostępność ludzi oraz efektywność maszyn. Następnie przypisuje do zleceń zasoby, które wg obliczeń zapewniają realizację produkcji w najkrótszym czasie oraz w zgodzie z wyznaczonymi celami (np. minimalizacja kosztów itd.).

Ponieważ system APS wylicza poziom surowców potrzebny do realizacji procesu wytwórczego, to ułatwia bilansowanie ilości zapasów. W praktyce APS przewiduje zapotrzebowanie na materiały dzięki zaawansowanym algorytmom, które analizują utworzony wcześniej harmonogram. Ta kontrola zapobiega zbędnej kumulacji surowców na magazynie.

Klucz do nowoczesnej produkcji

Kluczowe korzyści wynikające z wdrożenia systemu APS to:

  • elastyczność oraz gotowość do szybkiej modyfikacji planów produkcji
  • minimalizacja przestojów i maksymalizacja wydajności
  • minimalizacja kosztów magazynowania

Dzięki temu systemy APS pomagają firmom z branży produkcyjnej utrzymywać wysoki poziom efektywności. Usprawniają codzienne operacje produkcyjne i pomagają w budowaniu długoterminowej przewagi konkurencyjnej.

Art. Partnera: Streamsoft
Źródło grafiki: Adobe Stock

Podobne wpisy