Wpływ lokalizacji na projektowanie hal przemysłowych: Jak optymalnie wykorzystać teren inwestycji?
Nowoczesne hale przemysłowe są wznoszone na terenie praktycznie całego kraju. Obiekty takie mogą powstawać w różnych lokalizacjach, a ich umiejscowienie należy do najważniejszych czynników branych pod uwagę w procesie planowania konstrukcji. Inwestycja musi być zrealizowana na terenie zapewniającym odpowiednie warunki eksploatacyjne, jednak nie może zbyt mocno ingerować w inne elementy infrastruktury. Lokalizacja powinna być uwzględniana jeszcze w procesie projektowym hali, aby jak najlepiej wykorzystać jej możliwości.
Usytuowanie w pobliżu infrastruktury drogowej
Budowa hali przemysłowej bardzo często jest planowana w lokalizacji, która znajduje się blisko infrastruktury drogowej. Obiekt musi być wówczas usytuowany na terenie zapewniającym optymalny dostęp do dużych węzłów, co usprawni cały transport samochodowy. Dla projektanta znaczenie ma nośność i przepustowość dróg lokalnych, a także ogólne bezpieczeństwo i potencjalne możliwości manewrowania pojazdami. Ze względu na dopuszczalne wysokości, w projekcie trzeba też uwzględnić ewentualne wiadukty i tunele. Hale przemysłowe mogą powstawać niedaleko dróg ekspresowych czy autostrad, co również trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu inwestycji. Odpowiednie usytuowanie konstrukcji zniweluje bowiem potencjalne trudności z płynnością ruchu drogowego, spowodowane np. korkami na dużych odcinkach.
Dopilnowanie kwestii prawnych
Aby jak najlepiej wykorzystać lokalizację przyszłej hali, należy pamiętać o dopilnowaniu wszystkich kwestii prawnych. Inwestorzy muszą przede wszystkim uzyskać niezbędne pozwolenia, a także spełnić szereg wymagań. Z budową hal przemysłowych wiąże się potrzeba sprawnego załatwienia licznych formalności, z których wiele dotyczy właśnie terenu posadowienia obiektu. Niektóre lokalizacje generują pewne ograniczenia, które mogą utrudnić wzniesienie konstrukcji stalowej. Dotyczy to takich kwestii, jak np. dopuszczalna wysokość obiektu, maksymalna odległość od innych elementów infrastruktury i granicy działki czy zastosowanie konkretnych technologii materiałów. Warto pamiętać, że wytyczne często różnią się zależnie od miejsca budowy. Aby mieć pewność, spełnienia wszystkich wymagań, warto zdecydować się na hale przemysłowe od GLOB-STAL. Firma odznacza się kompleksowym podejściem do projektowania, włącznie z indywidualnym dostosowaniem konstrukcji do docelowej lokalizacji.

Główne aspekty techniczne
Projektowanie hali przemysłowej powinno uwzględniać również parametry docelowej działki, która musi spełnić szereg wymagań środowiskowych i technicznych. Lokalizacja powinna przede wszystkim odznaczać się odpowiednią charakterystyką gruntu. Aspekt ten warunkuje głębokość i rodzaj fundamentów, a także dopuszczalne obciążenie maksymalne. Proces inwestycyjny trzeba zaplanować z uwzględnieniem pełnej infrastruktury technicznej. Lokalizacja powinna umożliwiać bezproblemowy dostęp do sieci elektroenergetycznej czy gazowej, a zarazem ułatwiać eksploatację obiektu w sposób zgodny z ideą zrównoważonego budownictwa. Kwestia ta ma znaczenie zarówno z uwagi na przepisy, jak i bezpieczeństwo naturalnego środowiska. Aby efektywnie wykorzystać teren inwestycyjny, trzeba też trafnie dobrać wszystkie materiały i technologie.
Możliwości rozbudowy obiektu
Lokalizacja wpływa na proces projektowania hali przemysłowej również pod kątem potencjalnej rozbudowy takiego obiektu w przyszłości. Modernizacja może zakładać np. uwzględnienie dodatkowych segmentów czy pomieszczeń. Obecnie bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest hala przemysłowa z biurem czy przestrzenią sanitarną. Uwzględnienie kwestii rozwojowych ma znaczenie dla każdego podmiotu, niezależnie od obecnej wielkości i potrzeb. W wielu przypadkach, rozwiązaniem wyjątkowo praktycznym jest wybór lokalizacji pozwalającej na efektywną rozbudowę konstrukcji. Proces ten w znacznym stopniu ułatwiają nowoczesne technologie, takie jak chociażby elementy prefabrykowane. Ich zastosowanie umożliwia łatwą integrację nowych komponentów do infrastruktury hali przemysłowej.
Art. Sponsorowany